Kayseri

SON DAKİKA:
Özge Eşel

Özge Eşel

CİLDİMİZE İYİ BAKALIM

Derimiz bedenimizin dış örtüsüdür. Ona ne kadar iyi bakarsak o da bize karşılığını verecektir.  Doğru beslenerek genç ve parlak bir cilde sahip olabilir, kırışık oluşumunu geciktirebilirsiniz. Derimize yapacağımız en büyük kötülük sağlıksız beslenme, sigara kahve, çay tüketiminin fazla olması, yeteri miktarda su içilmemesi, uykusuzluk ve yaşam şeklidir. Hepsinin birbiri ile bir bağlantısı var. Kimse erkenden yaşlanmış bir cilt istemez öyle değil mi?
EN ÖNEMLİSİ SU…
Derinin düzgün ve yeterli elastikiyette olması su alımına bağlıdır. Sağlıklı, yumuşak, nemli bir cilde sahip olmak için yeterli oranda su içilmelidir. Özellikle sıcak ve rüzgarlıhavalarda su içmeyi ihmal etmemek gerekir. Bu nedenle sağlıklı cilt için yeterli su tüketimi olmazsa olmazların başında gelir. Günde en az 1,5-2 litre su tüketerek beslenmenizi destekleyebilir, cildinize parlaklık ve güzellik katabilirsiniz.
CİLDİNİZİ DIŞ ETKİLERDEN ANTİOKSİDANLARLA KORUYUN...
Çevre kirliliği ve güneş ışınları cildi yorar. Çevresel etkenlerden korunmasında etkili olan antioksidanlar, aynı zamanda hasar görmüş vücut dokularının iyileşmesine ve yenilenmesine de yardımcı olur. İçinde bolca antioksidan bulunan kırmızı üzüm, nar, kızılcık, çilek, kiraz ve vişne gibi kırmızı renkli meyveleri ara öğünlerinizde tüketerek hem beslenmenizi çeşitlendirebilir, hem de cilt hücrelerinizi serbest radikallerin zararından koruyabilirsiniz.
CİLDE DOST YAĞ ASİTLERİ: OMEGA 3 VE OMEGA 6
Vücudumuz tarafından üretilmeyen Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri, besinlerle almak zorunda olduğumuz yağ asitleridir. Hücre zarını ve kan damarlarını güçlendirme etkisiyle de bilinen bu yağ asitleri, cilt kırışıklıklarının önüne geçerek cildin daha esnek, pürüzsüz ve genç görünmesini sağlarken, aynı zamanda hücrelerin yenilenmesine ve cilt yaralarının çabuk iyileşmesine de yardım eder. Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerinin bu etkilerinden yararlanmak için beslenmenize, balık çeşitlerini ve koyu yeşil yapraklı sebzeleri dâhil edebilir; ara öğünlerinizi, ceviz, fındık ve badem gibi sert kabuklu yemişlerle zenginleştirebilirsiniz.
KIRIŞIKLIKLARI VİTAMİNLERLE GECİKTİRİN!
Vitaminlerin antioksidan etkileri, özellikle doğru beslenme ile vücuda alındığında cilde hayli yarar sağlar. Cilt sağlığı, kırışıklıkların giderilmesi veya oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynarlar.
A, C, D, E vitaminlerinin eksikliği ise; cildin cansız, kuru veya fazla yağlı olmasına neden olur. İşte sağlıklı bir cilt için gerekli olan vitaminler:
• A vitamini ve beta karotenler: Yaşlanmayı geciktirici etkileri için kullanılır. Sarı, turuncu ve yeşil renkli sebzeler, yumurta akı, ciğer, tereyağı (doğal koşullarda üretilmiş) ve balık yağlarında bulunur.
• B vitamini: B vitamini türü olan niasin (B3 vitamini) akne tedavisinde kullanılır. Tavuk, balık, şam fıstığı, hindi ve tam tahıllı ürünlerde bulunur.
• C vitamini: İyi bir antioksidan vitaminidir. Yara tedavisi üzerinde etkilidir. Yüzeysel olarak ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, cilt yanıklarının tedavisinde kullanılır. Limon, greyfurt, portakal, çilek, kivi, frenküzümü ve kuşburnu gibi meyveler; lahana, domates, karnabahar, kırmızı biber ve yeşil biber gibi sebzeler C vitamini açısından hayli zengindir.
• E vitamini: İyi bir antioksidandır. Yüzeysel olarak uygulandığında cildin nemlenmesine yardımcı olur. Yumuşaklık ve pürüzsüzlük sağlar.
CİLDİNİZ KURUYSA ZEYTİNYAĞI KULLANIN…
Cilt kuruluğunuz ön planda ise; günde on bardak su için ve mutlaka hakiki zeytinyağı kullanın. Salatalara bir tatlı kaşığı zeytinyağı ekleyin ya da yemeklerinizi zeytinyağıyla pişirin. Günde bir dilim kavun da cildin kurumasını önleyecektir…
Siz de doğru ve sağlıklı beslenerek cildinizi uzun yıllar koruyabilirsiniz. Güne kahvaltısız başlamanızı öneririm. Alkol ve aşırı kafein tüketimi ve sigaradan uzak durun. Düzenli egzersiz yapın. Güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmayın. Stresli ortamlardan uzak durun. Günde 1-2 fincan yeşil çay tüketin. Eminim faydasını cildinizde hissedeceksiniz. Yedikleriniz cildinize yansır unutmayın..
Sağlıklı Günler..

PAYLAŞ

DİĞER YAZILARI

×
bu kısma açılan video gelece
×